Vnitřní vybavení kuchyně

V kuchyni by měl panovat řád. V zásuvkách udělají pořádek vnitřní třídiče a organizéry, my budeme mít vše rychle při ruce, i úklid bude snadnější. Důležitá je samozřejmě i promyšlená ergonomie celé kuchyně.

Určitě se neobejdeme bez třídičů na příbory. Jsou obvykle plastové, ty modernější ve tvaru vaniček, lze je jednotlivě vyjmout, opláchnout ve vodě nebo dát do myčky. Praktické jsou i zásuvkové třídiče v podobě zarážek, mají různou velikost, podobu, jsou z odlišného materiálu, ale vždy fungují geniálně. Stačí je zasunout do zásuvky, a oddělit tak aktuálně podle potřeby jednotlivé sekce. Do níže položených zásuvek ukládáme hrnce, pánvičky, mixéry, drobné spotřebiče, ale i dózy s trvanlivými potravinami, jako jsou těstoviny, cukr, mouka, zavařené marmelády. Zásadou je dobře se ke všemu vybavení dostat, protože jen tak o nich budeme také vědět. Dobrým tipem jsou drátěné výsuvné koše, do nichž je bez problémů vidět ze všech stran. Do spodních nevyužitých rohů skříní můžeme namontovat otočné karusely, které jsou půlkulaté nebo mají tvar ledvinek. Jsou obvykle ve dvou patrech nad sebou. Kromě praktických třídičů si do kuchyně můžeme pořídit ještě další zajímavé pomůcky. Třeba držák na nože, který pojme až 8 kusů a pasuje do vnitřní zásuvky. Oceníme i řezačku potravinových fólií, protože s ní se nám fólie nezkrabatí ani nezačne trhat na kousky. Při ruce je dobré mít i zásuvku, která má uvnitř vyndavací stojánek na kořenky v nejrůznějších velikostech, které stabilně stojí. Mezi oblíbené patří i držáky na talíře, jež lze nastavovat a které pojmou až 12 kusů. Držák můžeme ze zásuvky vyndat a pohodlně přenést na jídelní stůl nebo do zahrady.

Systémy neslouží ke zvětšení úložných prostor, ale k jejich pohodlnějšímu využívání. Rozhodně je nutné mít linku vybavenou příborníkem a rozdělovníkem do nízkých zásuvek pro třídění nožů, vařeček apod. Další nepostradatelnou součástí kuchyně je protiskluzová podložka do skříněk a šuplíků. Díky ní se nepoškrábou skříňky a nádobí v šuplících “nelítá”.