Šatny

Šatny jsou stále oblíbenějším prostorem domů, vil i bytů. Mít doma svojí vlastní šatnu je snem snad každé ženy. Čím dál více lidí přemýšlí o vybudování samostatné šatny, která je více pohodlná a prostorná, než obyčejná skříň.

Typy vestavěné šatny

Z hlediska členění prostoru známe dva způsoby, jak si vestavěnou skříň na oblečení uspořádat. Do U, nebo do L. Teoreticky ji lze také postavit jen k jedné stěně, toto řešení ovšem klienti nevolí, zbytečně by se zbavili možnosti ukládat věci na jednu či dvě volné stěny.

Tam, kde je místo pro šatnu dosti velké, většinou vítězí tato varianta skýtající mnoho úložného prostoru. Všechny stěny jsou zastavěné, vepředu se nachází vchod, a tak ani píď nezůstane nevyužitá. Řešení pro ty, kdo potřebují uskladnit hodně věcí.

Šatnu do U ovšem můžeme vidět i ve velmi malých a úzkých prostorech. Bývá to ve výklencích, kam lze vmáčknout šatnu vypadající na první pohled jako obyčejná skříň. Lze do ni ovšem vstoupit, třeba se i posadit a manipulovat s věcmi uvnitř.

Okno, dveře nebo topení mohou být příčinou toho, že jedna stěny šatny zůstane prázdná. Zvážit tuto variantu ale stojí za to i v případě, že nic nepřekáží. Vestavěná šatna do L totiž poskytuje hodně místa pro pohyb a oblékání uvnitř. A na prázdnou stěnu může přijít například zrcadlo.

Výhody vestavěné šatny

Oddělený prostor, kam oči hostů nezabloudí: Nevíte, kam skrýt lyže, snowboard či příslušenství na kolo? Ve vestavěné šatně bude všechno pěkně uklizené mimo zraky příchozích.

Lepší podmínky pro uskladnění oblečení. Prádlo není uzavřené v miniaturním prostoru, má kolem sebe více místa a může „dýchat“. Není cítit zatuchlinou. Navíc si stačí pořídit jen policové systémy s několika doplňky jako sklopné šatní tyče, držák na vysavač nebo drátěné koše. Záda, strop a dno si pořizovat nemusíte, ušetříte a oblečení lépe větrá a navíc máte o všem přehled.

Nižší cena. Dveře u šatních skříní bývají často to nejdražší na celé zakázce. V případě pořízení šatny na míru je máte již u vchodu do místnosti, takže odpadá jeden velký výdaj (u většiny šatních skříní tvoří dveře 40 – 50 % ceny).

Velká variabilita. V samostatné místnůstce se vše dělá lépe, omezení představuje vlastně jen případné okno. S řešením na míru si můžete přizpůsobit podle rozpočtu či podle množství oblečení i tvar šatního systému, třeba do L nebo do I. Jestliže zvolíte šatnu do U, vznikne vám z místnosti většinou úzká nudle. Tu prosvětlíte a trochu i opticky zvětšíte posuvnými dveřmi ze skla (oblíbený je materiál výplně lacobel).

Soukromí. Není nad to si zalézt do šatny a v klidu si zkoušet kombinace oblečení, aniž bychom šustěním budili partnera, jak tomu bývá u šatních skříní umístěných v ložnici.

Zákazníci si nejčastěji volí hladký bílý dekor. Dobře se udržuje, prosvětluje prostor a stojí nejméně ze všech dostupných variant. Bílá barva působí moderně a luxusně vypadá např. ve spojení se sklem či kovem. V trendu je také i světle modrá barva skříňového prostoru, která výrazně nadlehčuje své okolí.

Ideálním tipem na osvětlení do šatny jsou bodovky či LED úsporná svítidla.

Pro dobrou a stálou přehlednost všech věcí v šatně doporučujeme dávat nejvýše předměty, které používáte co nejméně (např. náhradní lůžkoviny a sezónní oděvy). Do dolních prostorů dávejte boty. A svrchní oděvy by se na sebe neměly mačkat, protože častý otěr s jinými oděvy je bude pomalu ničit.