Materiály pro výrobu nábytku – masiv

Masivní nábytek je vyroben z přírodního dřeva. Dřevo se moří a lakuje polyuretanovým lakem. Výhodou masivního nábytku je jeho přirozený přírodní vzhled. Není odolný vůči rozpouštědlům. Také nelze používat čistící přípravky s abrazivním účinkem.

Masivní dřevo vždy bylo, je a bude nejžádanějším materiálem při výrobě nábytku. Důvodem jsou jeho vlastnosti estetické, fyzikální i mechanické. Pomocí masivního dřeva lze vytvořit v interiéru příjemnou atmosféru.

Desky, které se vyrábí z masivního dřeva, mohou být spárovky (jednovrstvé masivní desky vyrobené slepením vlysů uložených vedle sebe, může být průběžná nebo napojovaná), biodesky (třívrstvé masivní desky vyrobené oboustranným překlížením laťovkového středu řezanými dýhami), laťovky (jádrové desky vyrobené překlížením laťovkového středu loupanými dýhami). Laťovkový střed je vyroben nejčastěji ze smrkových latí o šířce 7 až 30 mm, laťovky mohou být třívrstvé, pětivrstvé, pětivrstvé zdvojené a vícevrstvé.

Textura – nazývaná také kresba dřeva nebo fládr závisí na struktuře a přirozených barevných rozdílech dřeva. Pod slovem textura se rozumí průběh letokruhů a směru vláken, jádrové a bělové dřevo, póry dřeva apod. Textura dřeva je viditelná na první pohled a je na každém kousku dřeva jiná, tím je masivní dřevo naprosto unikátní. I když objednáte dvě stejné skříňky, vždy budete mít doma originál.

Druhy dřev

Při volbě konkrétního materiálu je nutné rozhodnout se z hlediska tvrdosti materiálu. Mezi dřeva měkká patří smrk, jedle, borovice, lípa, topol a olše, mezi tvrdé patří dub, buk, javor, jasan, jilm, ořešák, akát, habr a mezi polotvrdé lze zařadit břízu a modřín.

Povrchové úpravy masivu

Dřevo lze povrchově upravovat různými způsoby, k základním prostředkům patří lakování a voskování a je možného ho tónovat mořením. Některé výrobky však povrchově upraveny být nemusí (např. postele) a mohou se tak uvolňovat silice. Přirozená vůně povrchově neupraveného dřeva může odpuzovat moly a hmyz, mít antibakteriální účinky a dokonce také ničit choroboplodné zárodky (konkrétně se jedná o dřevo borovice limby). Povrchově neupravený nábytek lze udržovat šetrným odstraňováním nečistot a ručním broušením.