Jak vybrat správný nábytek do jídelny

Jak vybrat nábytek do jídelny? Záleží na vašich potřebách. Ačkoliv je u nás dlouholetým zvykem stolovat přímo v kuchyni u kuchyňského stolu, stále častěji se především ve větších rodinných domech rozšiřuje trend samostatných jídelen.

Nejvýraznějším rozdílem mezi kuchyňským a jídelním nábytkem je jeho velikost. Jídelní nábytek totiž zpravidla není limitován malými rozměry kuchyně a může se tak stát skutečnou dominantou určeného prostoru. Tomu často odpovídá i jeho velkorysý design.

Stůl

Pokud je vás doma hodně, nebo často zvete rodinu či přátele na večeře, rozhodně se vám vyplatí investice do většího stolu. Větší pohodlí pro všechny strávníky je však vykoupeno i většími nároky na prostor jídelny. Ideálním kompromisem jsou potom rozkládací stoly, které se přizpůsobí jak každodenním nárokům běžné rodiny, tak je lze v momentě rozložit a pohodlně usadit větší počet strávníků. Za jejich praktičnost je ale třeba si připlatit, neboť náročnost výroby takového stolu se promítá i do jeho pořizovací ceny. Co se týče vzhledu stolu, ze tvarů dominuje jednoznačně klasický obdélník. Do větších prostor se však hodí i méně obvyklé, např. oválné tvary.

Vzhledem k tomu, že jídelna bývá otevřená k ostatním částem domu, je vhodné, aby i jídelní nábytek ladil se zbytkem interiéru. Toho lze dosáhnout především výběrem vhodného materiálu a barev. Dnešní nabídka je však tak různorodá a pestrá, že se vyplatí konzultace s interiérovým designérem.

I u jídelních stolů platí, že nejvíce žádané je dřevo dýhované nebo masivní. U takového stolu, s bytelným vzhledem, je radost sedět! Levnější, ale také kvalitní variantou je stůl z lamina. Tento materiál se dobře udržuje, čistí a vypadá skvěle po celé roky. Další možností jsou kombinace skla či kovu.

Židle

K vybranému stolu je nezbytně nutné sladit i židle, a to nejen z estetického, ale i ryze praktického hlediska. V úvahu je třeba brát především výšku stolu a rozteč nohou tak, aby se židle daly pod stůl v klidu zasunout a zároveň nechaly pod stolem dostatek místa pro nohy. Židle musí splňovat několik kritérií. Důležitá je délka sedáku a výška opěradla, které by mělo končit přibližně v oblasti pod lopatkami, rozhodně ne níže. Pro delší sezení by pak opěradlo mělo být vypouklé v oblasti bederní páteře.

Ať už umístíte stůl do volného prostoru nebo k rohové lavici, měli by se všichni usazení na svá místa dostat pohodlně. U jídelních židlí to znamená, že mezi hranou stolu a pevnou překážkou by mělo být minimálně 80 cm, plus dalších cca 30 cm, pokud má být umožněn průchod. Mezi hranou stolu a hranou lavice by nemělo být více než 10 cm (při optimální hloubce sedáku lavice – cca 43 cm). Prostor na desce stolu pro pohodlné stolování jedné osoby je 60 cm široký a 40 cm hluboký. Z toho vychází minimální rozměry stolu. Například obdélníkový stůl pro 4 osoby musí mít alespoň 80 x 120 (lépe 130) cm. Výška jídelního stolu se optimálně pohybuje mezi 72-76 cm.

Vzhled a barevnost židlí je zpravidla určena výběrem stolu a materiálem, ze kterého je vyrobený. Židle se stolem by pak měly dohromady vytvářet ucelený komplet, který ať hostinu či každodenní jídlo, promění v příjemný zážitek.

Při výběru židlí klademe důraz nejen na kvalitu, ale i na náročnost na údržbu. Dřevo, lamino nebo ergonomicky tvarovaný plast se snadno setřou, u čalounění je dobré zvolit materiály odolné vůči znečištění (kůže, umělá kůže), nebo používat snímatelné a pratelné potahové látky na židle.

Klíčovou roli při výběru nábytku samozřejmě hraje i to, kolik peněz můžeme do jeho nákupu investovat. Jako u většiny nákupů i zde platí, že na kvalitě nemá cenu šetřit.

Pokud si chcete být jistí výběrem výrobce nábytku do jídelny, obraťte se na nás. Disponujeme dobře vybaveným showroomem, nápaditými designéry a zaručenou kvalitou našich výrobků!