Jak vybrat správnou postel pro dítě

Někomu se může zdát, že výběr dětské postele je jednoduchá věc, opak je však pravdou. Důležité je dbát nejen na její praktičnost, ale hlavně na bezpečnost. Dětská postel či postýlka je nejdůležitějším nábytkem, který má obrovský vliv na správný vývoj dítěte. 

Na začátek se zaměříme na dětské postýlky, kde je pro některé rodiče nejdůležitější design a jejich využití odsouvají do pozadí. Postýlka má sice pohupy, nebesa či další zdobení, ale chybí jí třeba polohovatelný rošt, který lze upravovat podle věku dítěte. Dalším problémem bývá zavírání bezpečnostních zábran, kde může vašemu dítěti hrozit zranění. Zavírání by mělo být zajištěno vhodnou bezpečnostní pojistkou a umístěno tak, aby na ně dítě nedosáhlo.
Trendem jsou „rostoucí“ postýlky pro novorozence, které se dají jednoduše přestavit na klasický rozměr 200 x 90 cm a odejmuté zábradlí lze použít jako vtipný věšák, skříňku. Zásuvkový modul z prostoru pod přebalovacím pultíkem zase využijete jako noční stolek či kontejner k psacímu stolu.
Pokud jste při narození potomka zvolili klasickou dětskou postýlku, potom bude potřeba přibližně ve věku tří let dítěti pořídit postel novou. Můžete vybírat z široké škály druhů a typů postelí. Ať už jde o postel klasických rozměrů, či zkrácenou, s úložnými prostory, či zvýšenou, případně patrovou postel pro 2 děti. Samozřejmě záleží na tom, kolik máme volného prostoru či zda jde o společný pokojíček pro více dětí.
Do menších prostorů jsou ideální postele s úložným prostorem, neboť tento prostor lze účelně využít například k ukládání hraček. Opět je důležité dbát na bezpečnostní prvky, ať už jde o madla nebo konstrukci žebříku, po němž se dítko do postýlky dostává.
Oříškem je potom společný pokoj pro dvě a více dětí a nedostačující prostor pro hraní a další aktivity. Zde je ideálním řešením patrová postel. Ta by měla mít pro menší děti alespoň částečnou zábranu, která zabrání pádu z postele během spánku. A po obvodu lůžka je dobré rozmístit polštářky, které nejen, že chrání dítě před chladem od zdi, ale také zamezí úrazům.
Podstatnou, ba dokonce tu nejdůležitější část postele tvoří matrace. Kvalitní matrace je základem zdravého a kvalitního spánku.
Pro miminka je potřeba vyvážená matrace, která nesmí být ani měkká ani tvrdá, aby se tělíčko miminka ani nezabořovalo a ani nespalo na příliš tvrdém povrchu. Tím zajistíte nejen spánkový komfort, ale předejdete i vážnějším problémům jako je syndrom ploché hlavičky či nedostatečné prokrvení tělíčka. Matrace pro miminka by také měla být z kvalitních, prodyšných materiálů, neboť děti často spí s obličejem zabořeným do matrace a musí být zajištěno, aby se miminku dobře dýchalo.
Pro větší děti je potřeba matrace, která bude přesně vyhovovat požadavkům jejich těla a tělesné konstrukci. Pro růst a správný vývoj jejich páteře je zásadní kvalitní a pevná opora páteře. Ideální jsou proto pro děti ty matrace, které mají střední a vyšší tuhost.