Jak správně vybrat dveře

Dveře v interiéru jsou podstatným prvkem, při jehož výběru musíme brát ohled nejen na jejich design a způsob otevírání, ale i na další, často opomíjené parametry. Ať už budete vybírat dveře do novostavby nebo vás čeká výměna dveří v rámci rekonstrukce, příprava by se neměla podceňovat.

Při výběru dveří je nutné si zodpovědět několik otázek: jaký preferujete způsob jejich otevírání, jaký je pro vás vhodný typ povrchu, jaké jsou vaše vedlejší nároky na dveře (zvýšené tepelně izolační vlastnosti, klima, odolnost, protipožární odolnost, protihlučnost apod.).

Opět byste měli vybrat osvědčeného dodavatele, který vám poradí, navrhne a zrealizuje kvalitní dveře, které vám vydrží ještě spoustu let. Interiérové dveře nejsou sezónní záležitostí, proto je dobré investovat do kvality. Možná se vám zdá cena od výrobce vyšší, nežli od obchodních řetězců, ale pozor. Jejich rozdíl je ve vnitřní konstrukci. Nekvalitní provedení může časem způsobit uvolnění závěsů a pokroucení dveřního křídla. Bohužel, vnitřní konstrukci na první pohled nepoznáme. Určitým vodítkem je ale hmotnost dveřního křídla, v podstatě platí –  čím těžší, tím lepší. Rozdíly jsou i v materiálu. Běžné obchodní řetězce nenabízejí fólii, ale spíše tapetu na dveřním křídle. Nemůžete si vybrat rozteč zámku, zámek a třeba ani odstín pantů. Takže nenechte se zlákat nízkou cenou.

Je dobré také dbát na specifika, která by dané dveře měly mít. Např. do koupelny je dobré volit sklo, nebo dveře s tzv. klima odolností. Důležitá je kvalita dveřního kování (kliky, panty, zámky, závěsy). Praktickým řešením do menších prostor jsou dveře posuvné, nebo dveře pouzdrové.

Stálicí mezi materiály, které se používají pro výrobu dveří, je stále dřevo – masiv, dýha. Dále si můžete vybrat z HPL/CPL laminátů, vysokého lesku, vacuo fólie aj.  Z estetického hlediska dýha představuje absolutní špičku. Ovšem pozor, její volba skrývá i některá úskalí, s nimiž je třeba při nákupu dveří počítat. Především není dýha barevně stálá a pod vlivem přímého dopadu slunečních paprsků může postupně změnit odstín. Je také citlivější a náchylnější k poškození. Vhodným řešením je ale také HPL laminát. Tento materiál je nejvíce odolný, hned tak něco ho nezničí. Odolává jak slunečnímu záření, tak vodě, takže se hodí i do vlhčích místností. Do klasického interiéru stačí CPL laminát. Je to takový kompromis, rozumná cena a dobrá kvalita. Pokud chce někdo levnější variantu, je v nabídce obyčejná fólie. Ta je cenově úplně nejlevnější. Pokud si někdo nevybere z této široké nabídky, pak je ještě varianta nástřiku RAL. Nástřik může být matný nebo ve vysokém lesku. Tady se cena dveří a zárubní potom nevyšuje.

V interiérech i pro vnější dveře se v naprosté většině využívají klasické polodrážkové levé i pravé dveře. Jejich rozměry jsou obvykle 60, 70, 80, ale i 90 cm, a jejich výška je standardizována na 197 cm. Na trhu jsou v nabídce i bezfalcové dveře, které využívají speciální druh pantu a také jiné kování, které má zapouštěné rozety a jinak řešené zamykání.  Na těchto skrytých pantech je skvělé, že je lze seřídit i třemi směry.

Ve fotogalerii naleznete kvalitní interiérové dveře, které montovala firma CHALUPA interiéry s. r. o..