Jak poznat kvalitní nábytek

Podle jakých ukazatelů můžeme o určitém nábytku jasně říct, že jde opravdu o kvalitně zpracovaný kus? Nezáleží jen na designu, či poutavé barvě a dekoru, důležitější jsou úplně jiné parametry.

Interiérový nábytek se vyrábí z mnoha materiálů, mezi nimi převažují desky na bázi dřeva. Tyto korpusy mají různé tloušťky. Obecně platí pravidlo, čím tlustší, tím lepší.  Optimální je zhruba 18mm. Takový nábytek bude stabilnější, pevnější a déle vydrží. Tloušťka dvířek nebo čel šuplíků je také důležitá, protože s nimi velmi často manipulujete.
Co se týče spojování, existuje více možností, jak dát jednotlivé díly dohromady. Lepší variantou jsou spojovací šrouby než vruty. Už jen proto, že kdybyste nábytek potřebovali demontovat a znovu ho sestavit, tak ho neponičíte. Je ale pravdou, že vidět budou oba typy spojení. Pokud toužíte po neviditelných spojích, nabízí se další řešení – dřevěné kolíky.
Důležité je, prohlédnout si nábytek opravdu detailně. Případné škvírky a nerovnosti by v budoucnu představovaly problém.  Všechny úhly by měly být navzájem kolmé a spoje rovné.
Mezi žhavými trendy současné doby je nábytek ve vysokém lesku. Kvalitu lakovaného povrchu ovlivňuje několik faktorů: hladký základový materiál – pokud je špatně obroušený, bude povrch nerovný, dodržení doby schnutí jednotlivých vrstev – když se lakuje narychlo, v povrchu vznikají bublinky – a čistota na pracovišti – jinak se zalakuje špína a prach.
Dalším důležitým aspektem kusu nábytku jsou jeho hrany. Dnes se používají takzvané ABS hrany ze speciálního termoplastu. Při jejich olepování je důležitý nejen technologický postup, ale i typ lepidla. Momentálně se preferuje PUR lepidlo, díky němu hrana nasedá těsně na čelní plochu a spára tak není téměř vidět. U jiných lepidel je pak spára o dost znatelnější.
Samostatnou kapitolou je nábytkové kování.  Je jasné, že plastové toho mnoho nevydrží, kovové je mnohem kvalitnější a trvanlivější.